Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

1115431

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

  • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

Dzień Nauk Przyrodniczych

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach, 19 stycznia 2018 r., odbył się „Dzień Nauk Przyrodniczych” dla uczniów drugich i trzecich klas gimnazjalnych. Na zaproszenie nauczycielek biologii i chemii – Justyny Sosnowskiej i Małgorzaty Czajkowskiej, szkoła gościła pracowników Centrum Chemii w Małej Skali, którego partnerem jest Pracownia Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

            Drugoklasiści i trzecioklasiści samodzielnie przeprowadzali doświadczenia biologiczne i chemiczne, ukazujące istotę przemian chemicznych. Pracując techniką SSC (chemia w małej skali), za pomocą niewielkich ilości substancji chemicznych i prostego sprzętu laboratoryjnego, otrzymywano gazy takie jak: tlen, wodór, przeprowadzano proces destylacji alkoholu i atramentu oraz badano pojemność wodną poliakrylanu sodu. Zgodnie  z zaleceniami nowej podstawy programowej uczniowie mogli planować i przeprowadzać doświadczenia oraz posługiwać się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi. Pracowano w 4  grupach, każda po trzy godziny lekcyjne. W projekcie wzięło udział 100 osób.
            Na koniec dnia nauki odbył się efektowny pokaz doświadczeń (m.in.: zielony smok, barwne płomienie czy spalanie rąk) dla uczniów w wykonaniu prowadzących: Justyny Marciniak i Krystiana Ogeniewskiego  z udziałem młodzieży. Samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz formułowanie obserwacji i wniosków było doskonałą formą utrwalenia wiadomości przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym. Na zajęciach w klasach uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem, zaś pokaz doświadczeń, jak każdego roku,  zrobił duże wrażenie na młodych widzach. Współpraca szkoły z centrum trwa bowiem już od sześciu lat.

            Działanie wpisuje się w realizację zadania podniesienia jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej, jako jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018. W tym zakresie szkoła w Kowalkach podjęła również inne działania. Do placówki sprowadzono, wypożyczoną z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli mobilną pracownię do nauki przedmiotów przyrodniczych. We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Kowalkach uczniowie uczą się programować roboty Finch  w Lokalnym Klubie Kodowania.

wyświetl galerię w Cooliris

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.