Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

1115463

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

  • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

100-lecie narodzin dla nieba (śmierci) Matki Marii od NSJ Łempickiej.

Dnia 24 stycznia 2018 r. delegacja z Gminy Rypin w osobach p. Janusza Tyburskiego – wójta, p. Jana Wysockiego – wiceprzewodniczącego rady gminy, p. Adama Szalkowskiego – przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rady Gminy Rypin oraz p. Tomasza Jezierskiego - prezesa Oddziału Gminnego ZOSP RP, wzięła udział w uroczystości z okazji 100-lecia narodzin dla nieba Matki Marii Łempickiej – fundatorki kościoła i klasztoru SS. Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. W uroczystościach wzięli udział kapłani z rypińskich parafii: ks. Infułat Marek Smogorzewski, ks. Prałat Tadeusz Zaborny i ks. kan. Andrzej Krasiński, pochodząca z Jasina s. Gracjana Topolewska - karmelitanka Dzieciątka Jezus,  delegacja Miasta Rypin na czele z p. Mikołajem Kozubowiczem – sekretarzem miasta oraz  pp. Dorota i Marek Mularscy z Godziszew wraz z rodziną.

Matka Maria Łempicka (Walentyna) urodziła się 7 lutego 1833 r. w zamożnej rodzinie posiadającej majątek ziemski w Godziszewach. Do Zgromadzenia SS. Felicjanek w Warszawie wstąpiła 5 sierpnia 1859 r. Czasy, w których żyła Matka Maria Łempicka, nie były łatwe, szczególnie dla zgromadzeń zakonnych. Od 1881 roku z wielkim zaangażowaniem, wśród licznych przeciwności, podjęła się budowy kościoła i klasztoru w Kętach.

Zgodnie ze świadectwem przekazanym przez najbliższe otoczenie s. Maria od Najświętszego Serca Jezusa zmarła w opinii świętości w dniu 24 stycznia 1918r.

Od 7 lutego 2006 r. trwa Jej proces beatyfikacyjny.

We wsi Godziszewy w 2017 roku został wybudowany i poświęcony pomnik upamiętniający postać Matki Marii (Walentyny) Łempickiej. Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika był p. Marek Mularski, zaś głównym budowniczym  p. Arkadiusz Jakubowski.

FOTORELACJA

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.