Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

1444479

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

  • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

DOŻYNKI GMINY RYPIN W ZAKROCZU

W sobotnie popołudnie, dnia 1 września 2018 r., na boisku Szkoły Podstawowej w Zakroczu odbyły się VIII Dożynki Gminy Rypin. Mszę Świętą dziękczynną odprawił ks. inf. Marek Smogorzewski – proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Rypinie, przy udziale proboszczów parafii należących do Gminy Rypin. Po mszy św., Wójt Gminy Rypin Janusz Tyburski powitał gości i wygłosił przemówienie okolicznościowe. W uroczystościach dożynkowych wzięło udział wielu znakomitych gości m.in. przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, która odczytała pismo Prezesa Rady Ministrów skierowane do rolników, p. Paweł Zgórzyński - radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, p. Zbigniew Zgórzyński - Starosta Rypiński, p. Marek Tyburski - Wicestarosta Rypiński, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy i powiatu, radni gminni i powiatowi, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, sołtysi, strażacy, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich oraz wielu mieszkańców gminy i gości przyjezdnych.

Honory starostów dożynek pełnili:  p. Marzena Siatkowska z Dębian i p. Mirosław Komorowski z Puszczy Rządowej.

Za działalność na rzecz rozwoju rolnictwa w gminie Rypin wyróżnieni przez Wójta Gminy Rypin zostali następujący rolnicy: Ewa i Krzysztof Krempeć z Zakrocza, Monika i Mariusz Tyburscy z Puszczy Rządowej oraz Dariusz Wasiewski z Dębian. Dożynki były okazją do wręczenia nagród Wójta Gminy Rypin dla laureatów konkursu „Ogród przyjazny rodzinie i środowisku”. Zwycięski ogród należy do p. Teresy Lemańskiej z Kowalk.

Imprezą towarzyszącą były żywe spotkania z historią - projekt realizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ pn. „Patrol Historyczny – Pogranicze Chrześcijaństwa”. W programie były m.in. bardzo widowiskowe pokazy konne i pokazy rycerskie, przejażdżki kucykiem i bryczką, lepienie z gliny, warsztaty kowalstwa i czerpania papieru, konkursy łucznicze oraz gry i zabawy dla wszystkich. Imprezę prowadził p. Andrzej Szalkowski. Członkowie „Patrolu…” wzięli udział również w korowodzie dożynkowym, a starostowie dożynek na plac dożynkowy zostali dowiezieni historyczną bryczką.

Wieńce dożynkowe wykonały panie z KGW: Dylewo, Puszcza Rządowa, Starorypin-Iwany, Rypałki oraz sołectwo Stawiska. Kotyliony wykonały panie z KGW w Rusinowie.

Produkty kulinarne prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich w Balinie, Borzyminie, Godziszewach i Starorypinie-Iwanach. Posiłek dla gości przygotowały panie z KGW w Zakroczu, natomiast grochówkę - pracownicy stołówki funkcjonującej przy Szkole Podstawowej w Kowalkach. Były stragany ze słodyczami i zabawkami, watą cukrową, lodami oraz plac zabaw dla dzieci. Drzewka i krzewy ozdobne można było nabyć przy stoisku p. Andrzeja Zgórzyńskiego z Kobrzyńca. Uczestnicy imprezy mogli nieodpłatnie skorzystać z badań słuchu i osteoporozy.

Oprawę artystyczną zapewnili: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zakroczu, Miejska Orkiestra Dęta z Rypina, zespoły Tama I i Tama II działające przy Urzędzie Gminy Rypin, zespół „Jutrzenka” z Rypałk Prywatnych, kapela „Sami Swoi”. Gry i zabawy dla dzieci prowadzili profesjonalni szczudlarze.

Wiele emocji przyniosła rywalizacja sportowa sołectw np.: toczenie opony, bieg na nartach i szczudłach, przeciąganie liny, bieg z piłką umieszczoną na szpadlu, czy ubijanie piany z białek jaj. Zwycięstwo w rywalizacji wywalczyli przedstawiciele sołectwa Sadłowo. Nagrody dla uczestników rywalizacji sportowej sołectw ufundowała Firma Transportowo-Handlowa SPEDWIT z Golubia-Dobrzynia. Zwycięskie sołectwo otrzymało również czek na kwotę 300 zł.

Równie liczną publiczność zgromadził pokaz tresury psów, którą wraz z grupą treserów poprowadził p. Maciej Paradowski z Zakrocza. Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie i podziw zgromadzonych.

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zostało rozlosowanych 100 drzew i krzewów. Dodatkowo wśród losów ukryte były niespodzianki w formie nagród rzeczowych. Fundatorami drzewek i nagród była Gmina Rypin, nagrody przekazali również Firma SPEDWIT z Golubia-Dobrzynia oraz Firma DAMIX z Rypina.

Swoje stoiska prezentowali również: Gmina Rypin, SANEPID Rypin, KRUS Placówka Terenowa w Rypinie, K-P ODR Zespół Doradców w Rypinie, Insur Invest Maria Paprocka. Stoisko w zakresie ratownictwa ZHP, łączności przewodowej oraz KBK AK prezentowali harcerze z Chorągwi w Rypinie.

Impreza zakończyła się zabawą dożynkową.

Patronat medialny nad Dożynkami Gminy Rypin objęło Radio7 z Mławy.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom dożynek: Szkole Podstawowej w Zakroczu, Wiejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakroczu i Kołu Gospodyń w Zakroczu, kapłanom, fundatorom nagród: Firmie SPEDWIT i DAMIX, harcerzom zrzeszonym w Chorągwi Rypin za sprawowanie opieki medycznej podczas imprezy, pocztom sztandarowym, kołom gospodyń wiejskich, strażakom, pracownikom Urzędu Gminy Rypin, wystawcom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego święta.

FOTORELACJA

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.