Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

1918245

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

  • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

Dożynki Gminy Rypin już za nami

W ostatnią sobotę sierpnia w Kowalkach odbyły się IX Dożynki Gminy Rypin. Mszę Świętą dziękczynną odprawił ks. kan. Andrzej Krasiński – proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Rypinie, przy udziale proboszcza sadłowskiej parafii. Po mszy św., Wójt Gminy Rypin Janusz Tyburski powitał gości i wygłosił przemówienie okolicznościowe. W uroczystościach dożynkowych wzięło udział wielu znakomitych gości m.in. przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego p. Maria Mazurkiewicz, która w jego imieniu odczytała pismo skierowane do mieszkańców, p. Paweł Zgórzyński, który złożył życzenia rolnikom w imieniu Posła na Sejm RP p. Zbigniewa Sosnowskiego, p. Jarosław Sochacki - Starosta Rypiński, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy i powiatu, radni gminni i powiatowi, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, sołtysi, strażacy, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich oraz wielu mieszkańców gminy i gości przyjezdnych.

Honory starostów dożynek pełnili:  p. Małgorzata Jabłońska z Kowalk i p. Piotr Chmielewski z Sikor.

Za działalność na rzecz rozwoju rolnictwa w gminie Rypin wyróżnieni przez Wójta Gminy Rypin zostali następujący rolnicy: Małgorzata i Radosław Jabłońscy z Kowalk, Edyta i Mirosław Komorowscy z Puszczy Rządowej oraz Krystyna i Marian Kuligowscy z Borzymina. Dożynki były okazją do złożenia podziękowań p. Tadeuszowi Szcześniakowi, który zakończył pracę jako wieloletni instruktor muzyczny w gminie Rypin.

Imprezami towarzyszącymi był Dożynkowy Turniej Piłki Nożnej im. Janusza Małeckiego oraz Piknik Profilaktyczny, zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rypinie, przy udziale Sanepidu, policji, straży pożarnej i służb medycznych.

Wieńce dożynkowe wykonały panie z KGW: Cetki, Marianki, Puszcza Rządowa i Stawiska oraz sołectwo Linne. Kotyliony wykonały panie z KGW w Głowińsku.

Produkty kulinarne prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich w Borzyminie, Sadłowie, Starorypinie-Iwanach oraz Zakroczu, posiłek dla gości przygotowały panie z KGW w Kowalkach, natomiast grochówkę - pracownicy stołówki funkcjonującej przy Szkole Podstawowej w Kowalkach. Oprawę artystyczną zapewnili: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kowalkach, Miejska Orkiestra Dęta z Rypina, zespoły Tama i Tama II działające przy Urzędzie Gminy Rypin, zespół Senior Band, kapela Sami Swoi oraz zespół Fever Pitch z Rypina.

Wiele emocji przyniosła rywalizacja sportowa sołectw np.: toczenie opony, bieg na nartach i szczudłach, przeciąganie liny, rzut ziemniakiem, czy pokonanie toru przeszkód traktorkiem. Zwycięstwo w rywalizacji wywalczyli przedstawiciele sołectwa Kowalki, 2. miejsce - sołectwa Rypałki Prywatne, a 3. miejsce – sołectwa Borzymin. Nagrody dla uczestników rywalizacji sportowej sołectw ufundował Wójt Gminy Rypin oraz Firma Transportowo-Handlowa SPEDWIT z Golubia-Dobrzynia. Upominki za ciekawą prezentację zespołu otrzymali członkowie drużyny z Rypałk i Borzymina, ufundowane przez Przetwórnię Owoców i Warzyw w Lubawie oraz MLEKOVITĘ Oddział w Lubawie.

Równie liczną publiczność zgromadził pokaz strongmanów w wykonaniu Mateusza Wrzesińskiego, Michała Muchy i Mariusza Dąbrowskiego – zawodników Strongman Team Bydgoszcz. Zawodnicy zaprezentowali noszenie „Malucha”, walizek farmera o wadze 142 kg każda oraz noszenie osób z publiczności na Yoku. Każdy miał okazję zostać strongmanem w konkurencjach zorganizowanych dla publiczności.

Team GASPOL zorganizował pokazy balonowe. Choć warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonywanie tzw. „lotów na uwięzi”, to mieszkańcy mogli z bliska zobaczyć jak wygląda napełnianie balonu.

W ramach projektu „Gmina Rypin przyjazna pszczołom”, na stoisku gminy zorganizowany został test wiedzy o pszczołach. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i rozlosowane zostały dodatkowe nagrody.

Swoje stoiska prezentowali również: KRUS Placówka Terenowa w Rypinie, K-P ODR Zespół Doradców w Rypinie, „Kraina Skrwy Manufaktura Zdrowia” w Raku oraz inni wystawcy z produktami gastronomicznymi, ogrodniczymi, kosmetycznymi.

Impreza zakończyła się zabawą taneczną przy muzyce mechanicznej DJ.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom dożynek: Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach, Kołu Gospodyń Wiejskich w Kowalkach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalkach oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych w Rypinie.

Szczególne podziękowania kierujemy do fundatorów pokazów i nagród: firmy GASPOL, firmy SPEDWIT Zbigniew Witulski, INSCOM Paweł Rybka i Rafał Paradowski, MLEKOVITY Oddział w Lubawie oraz Przetwórni Owoców i Warzyw w Lubawie.

Podziękowania kierujemy do zespołów wokalno-muzycznych, wystawców, pocztów sztandarowych, kół gospodyń wiejskich, strażaków, pracowników Urzędu Gminy Rypin oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania tego święta.

Na koniec dziękujemy wszystkim mieszkańcom gminy Rypin i gościom, którzy wzięli udział w naszych uroczystościach.

Fotogaleria

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin Unia Europejska; Fundusze Europejskie

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.