Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

1970727

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

  • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

Edukacja i profilaktyka w gminie Rypin.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rypinie, pomimo pandemii, nie rezygnuje z prowadzenia kampanii informacyjnej i edukacyjnej wśród mieszkańców gminy Rypin. W listopadzie komisja zakupiła pakiet edukacyjny zawierający ulotki, broszury i plakaty dotyczące problematyki nadużywania alkoholu oraz substancji psychoaktywnych. Ulotki i plakaty skierowane są do nauczycieli, opiekunów oraz młodzieży.

Do prowadzenia działań edukacyjnych, komisja zakupiła ALKOgogle i NARKOgogle.  ALKOgogle służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu, w wyniku którego następuje  obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej. NARKOogogle, po założeniu symulują skutki używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę m.in. dezorientację, zaburzenia percepcji przestrzeni, zawroty głowy, brak koncentracji, zaburzenia obrazu oraz problemy z pamięcią.

W skład pakietu wchodzi również walizka edukacyjna zawierająca imitacje substancji psychoaktywnych oraz atrapy zwykłych przedmiotów przeznaczonych do ich zażywania. Ma ona pomóc w uświadamianiu rodziców i nauczycieli, że niektóre rzeczy mogą mieć dodatkowe przeznaczenie i nieść zagrożenie dla młodych osób.  Wyposażenie walizki pokazuje, że w każdym domu mogą znaleźć się z pozoru zwykłe przedmioty, które dorośli opiekunowie nie zawsze mogą rozpoznać, jako służące do przechowywania i używania substancji psychoaktywnych. Każdy element znajdujący się w walizce, posiada opis wyglądu, przeznaczenia, ceny oraz nazwy użytkowe stosowane w młodzieżowym slangu. Niektóre elementy mogą zaskoczyć,  inne zainteresować, jednak ich poznanie z pewnością poszerzy wiedzę rodziców i nauczycieli oraz przyczyni się do wzmocnienie ich czujności.

Materiały informacyjne trafią do mieszkańców za pośrednictwem szkół podstawowych. Trafią również do świetlic znajdujących się na terenie gminy Rypin.

Na zdjęciu: Dorota Grudzińska – przewodnicząca komisji i Magdalena Zdrodowska – członek komisji.

  • autor: Marzena Zdrojewska
wyświetl galerię w Cooliris
  • IMG_7166
  • IMG_7168
  • IMG_7171
  • IMG_7172
  • IMG_7175
  • IMG_7177

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin Unia Europejska; Fundusze Europejskie

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.