Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

2028872

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

 • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

Modernizacja stacji uzdatniania wody w Borzyminie.

Gmina Rypin w bieżącym roku zmodernizuje stację uzdatniania wody na terenie ujęcia wody w miejscowości Borzymin. Umowa z wykonawcą inwestycji – Zakładem Usług Melioracyjnych i Geodezyjnych z Golubia-Dobrzynia, została podpisana 18 stycznia 2021 r. Zakończenie robót zaplanowano na jesień 2021 roku.     

Modernizacja będzie polegała na:

 • demontażu istniejącego zbiornika stalowego wody czystej o pojemności 100m3,
 • wykonaniu nowego naziemnego, terenowego, żelbetowego zbiornika wody czystej o pojemności całkowitej 225m3, w tym 195m3 pojemności czynnej,
 • wyłączeniu i odcięciu z eksploatacji istniejącego uzbrojenia przewodów wodociągowych tłocznych i zasilających sieć wodociągową,
 • montażu nowych przewodów wodociągowych, spustowych i przelewowych,
 • montażu studzienki rewizyjnej z tworzywa,
 • wykonaniu nowego zasilenia energetycznego i oświetlenia zbiornika.

Zasilanie w wodę odbywa się dwustopniowo. Pompa głębinowa pobiera wodę ze studni głębinowej przez filtrację, a następnie wtłacza wodę na stację uzdatniania wody i do zbiornika wody czystej. Pompy poziome pobierają wodę ze zbiornika i wtłaczają wodę do sieci wodociągowej.

Obecnie na terenie stacji w Borzyminie znajduje się naziemny, stalowy zbiornik wody czystej o pojemności 100m3. Stan techniczny istniejącego zbiornika jest niezadawalający i wymaga wyłączenia go z eksploatacji. W wyniku wieloletniej eksploatacji stacji, obniżyła się również wydajność studni głębinowej, przy jednoczesnym zwiększeniu poboru wody przez odbiorców. Skutkuje to tym, że w okresie zwiększonego poboru, w zbiorniku brakuje wody. W wyniku modernizacji, powstanie nowy zbiornik o zwiększonej pojemności, dostosowanej do obecnych potrzeb wraz z rezerwą na zwiększone zużycie wody.

Nowy zbiornik zabezpieczy również wodę na cele przeciwpożarowe. Po przeprowadzonej modernizacji stacji, w razie pożaru, wody wystarczy na 10-cio godzinne pompowanie, przy zachowaniu normy 5,0 dm3 /s = 18 m3/godzinę.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków własnych Gminy Rypin oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości do 63,63% kosztów kwalifikowalnych w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii", w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" objętego PROW na lata 2014-2020.

 • autor: Marzena Zdrojewska
wyświetl galerię w Cooliris
 • logo kanalizacja
wyświetl galerię w Cooliris
 • received_848854512628850
 • received_1964029393746708
 • IMG_7398

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin Unia Europejska; Fundusze Europejskie

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.