Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

2297615

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

 • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

Dożynki, Jubileusz 65-lecia OSP w Stępowie, Festyn #SzczepimySię z KGW w Sadłowie - relacja z uroczystości.

W sobotnie popołudnie, 28 sierpnia, odbyły się uroczystości dożynkowe, połączone z Jubileuszem 65-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stępowie oraz Festynem w ramach Narodowego Programu Szczepień #SzczepimySię z KGW w Sadłowie.

W uroczystościach wzięli udział goście, m.in.: poseł na Sejm RP Anna Gembicka - wiceminister w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Wicekurator Kujawsko-Pomorski Maria Mazurkiewicz, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu Robert Wiśniewski, Starosta Rypiński Jarosław Sochacki, Komendant Powiatowy PSP Grzegorz Łydkowski, Kierownik PT KRUS Ziemowit Kłosowski, kapłani, radni, sołtysi, kierownicy jednostek gminnych i powiatowych, delegacje OSP, rolnicy, mieszkańcy gminy i goście.

Starostami dożynek byli: Anna Gogolin ze Stępowa oraz Tomasz Witkowski z Jasina.

Organizatorami uroczystości byli: Gmina Rypin, Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Sadłowie, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Stępowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Stępowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Godziszewach, Koło Gospodyń Wiejskich w Sadłowie, sołectwo w Stępowie z sołtysem na czele. Do organizacji włączyły się również osoby prywatne. 

O 12.55 ruszył korowód dożynkowy na czele z Miejską Orkiestrą Dętą w Rypinie. O 13.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. Wojciech Zaleśkiewicz - proboszcz sadłowskiej parafii. Chleb dożynkowy przynieśli starostowie dożynek, zaś wieńce dożynkowe wykonali i przynieśli - mieszkańcy wsi Stępowo (rodzina Piotrowicz), KGW w Godziszewach, KGW w Sadłowie, KGW w Stawiskach, KGW w Rypałkach, OSP w Kowalkach oraz przedstawiciele wsi Zasadki.

Po mszy św. nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba na ręce wójta gminy. Wójt Janusz Tyburski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Gratulacje, podziękowania i życzenia do uczestników uroczystości i jubilatów - członków OSP w Stępowie złożyli: Anna Gembicka - wiceminister, Maria Mazurkiewicz - wicekurator, Jarosław Sochacki - starosta, Robert Wiśniewski - zastępca komendanta wojewódzkiego PSP i Grzegorz Łydkowski - komendant powiatowy PSP. List okolicznościowy do rolników, organizatorów i uczestników skierował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który w jego imieniu odczytał sekretarz gminy Mariusz Paprocki. 

W dalszej części nastąpiło uczczenie minutą ciszy zmarłych strażaków i złożenie kwiatów pod tablicą pamięci. 

Jubileusz 65-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stępowie był okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla strażaków ochotników z miejscowej straży. Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono Ludwika Malickiego, a srebrnym medalem - Zbigniewa Jabłońskiego i Piotra Zalewskiego. Odznaki „Strażak wzorowy” otrzymali: Kamil Wrzesiński i Waldemar Raczyński. Za wysługę lat odznaczenia przyznano: Ludwikowi Malickiemu, Remigiuszowi Błażejewskiemu, Zbigniewowi Jabłońskiemu, Piotrowi Zalewskiemu, Jackowi Raszkowskiemu i Waldemarowi Raczyńskiemu. Wójt gminy przyznał wyróżnienia za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej w gminie Rypin "Złoty medal na straży"  dla Stanisława Ćwiklińskiego i Grzegorza Rutkowskiego.

Tradycyjnie z okazji dożynek - święta plonów oraz w uznaniu pracy rolników, wójt Janusz Tyburski wręczył wyróżnienia rolnikom z terenu gminy Rypin. Wyróżnieniem uhonorowani zostali: Państwo Marzena i Walenty Topolewscy z Jasina, Państwo Jolanta i Jarosław Ćwiklińscy ze Stępowa oraz Państwo Joanna i Robert Arentowicz z Godziszew.

Po oficjalnych wystąpieniach, w części artystycznej wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta z Rypina pod kierunkiem Klaudii Kuźmińskiej, uczniowie-absolwenci Szkoły Podstawowej w Stępowie: Kornelia Wesołowska i Natalia Błażejewska, Klub Seniora w Sadłowie, Kabaret EWG z autorskim programem "Zygzakiem przez wieś", Kapela Sami Swoi, zespół Senior Band. Na zakończenie wystąpił Przemek Łazarz z zespołu ELLIXIR ze swoimi przebojami m.in. "Rumiane policzki", "Piękna", "Twój na zawsze", czy "Diablica", których energetyczne rytmy poderwały widzów do tańca.

Od godziny 20.00 strażacy OSP w Stępowie zarganizowali zabawę taneczną w miejscowej remizie.

Imprezą towarzyszącą był Festyn w ramach Narodowego Programu Szczepień #SzczepimySię z KGW, organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sadłowie - współorganizatora dożynek. W godzinach od 14.00 do 19.00 była możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid-19. W ramach festynu, Koło Gospodyń Wiejskich w Sadłowie zorganizowało strefę zabaw dla dzieci: dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnię i podwóje eurobungee, występy artystyczne, strefę gastronomiczną i pokazy ratownictwa medycznego.

Dla wszystkich uczestników dożynek przygotowano również atrakcje w postaci nieodpłatnych seansów w kinie 7D, animacji w postaci fotobudki, zabaw sportowych z nagrodami, degustacji potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich w Balinie, Borzyminie, Głowińsku i Zakroczu. Poczęstunek dla gości przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Godziszewach. Strażacy z OSP w Stępowie przygotowali drugą strefę gastronomiczną przy remizie.

Dobra pogoda i zaangażowanie wielu osób przyczyniło się do tego, że uroczystości były świętem dla wszystkich mieszkańców gminy Rypin, tak licznie przybyłych do Stępowa.

Dziękujemy współorganizatorom: parafii sadłowskiej, pracownikom Szkoły Podstawowej w Stępowie, strażakom z OSP w Stępowie, sołtysowi sołectwa Stępowo, paniom z KGW w Godziszewach i KGW w Sadłowie, wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, seniorom z Sadłowa za wykonanie kotylionów, a także wszystkim osobom prywatnym zaangażowanym w przygotowanie imprezy. Podziękowania kierujemy do orkiestry, wokalistów, zespołów wokalno-muzycznych, wystawców, pocztów sztandarowych, kół gospodyń wiejskich, strażaków, pracowników Urzędu Gminy Rypin oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania tego święta. Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za przekazanie nagród i gadżetów dla mieszkańców. Osobne podziękowanie kierujemy również do rodziny Wrzesińskich, Błażejewskich oraz nauczycieli i pracowników szkoły w Stępowie za przygotowanie witaczy dożynkowych.

Na koniec dziękujemy wszystkim mieszkańcom gminy Rypin i gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością podczas uroczystości dożynkowych.

Pełna fotorelacja.

 • autor: Marzena Zdrojewska
wyświetl galerię w Cooliris
 • IMG_8063
 • IMG_8120
 • IMG_8288
 • IMG_8147
 • IMG_8285
 • IMG_8170
 • IMG_8172
 • IMG_8195
 • IMG_8233
 • IMG_8257
 • DSC_3335
 • IMG_8304
 • DSC_8310
 • IMG_8314
 • IMG_8386

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin Unia Europejska; Fundusze Europejskie

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.