Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

2619275

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

  • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

Powstał Klaster Energii pn. "Energia Ziemi Rypińskiej".

Gmina Rypin wraz ze stowarzyszeniem Prosument Klaster OZE powołała we wtorek 18 stycznia 2022r. Klaster Energii pn. Energia Ziemi Rypińskiej.

Klaster energii to stosunkowo nowy termin, który zgodnie z prawem unijnym, dotyczy podmiotów działających wspólnie w celu wytwarzania, dystrybucji, sprzedaży, zużywania, magazynowania i agregacji energii – mówi Cezary Wujciński, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Prosument Klaster OZE.

Główną korzyścią powstania klastra energii jest ekologiczna i tania produkcja energii z odnawialnych źródeł energii, ograniczenie kosztów jej dystrybucji i lepsze zarządzanie energią. Ważne są też takie kwestie, jak uniezależnienie się od monopolu dostawców energii i wzrost lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. To także troska o środowisko naturalne, a dla jego członków mniejsze rachunki za energię elektryczną. Podpisane porozumienie będzie miało wymierne korzyści zarówno dla gminy, mieszkańców, jak i przedsiębiorców, powodując wzrost samowystarczalności energetycznej. Klaster pozwoli również na promowanie rozwoju rozproszonych oraz odnawialnych źródeł energii, a poprzez redukcję kosztów zaopatrzenia w energię, zwiększy się atrakcyjność terenów inwestycyjnych.

Gmina Rypin poprzez realizację różnych działań i programów dąży do tego, aby stać się gminą ekologiczną. Na naszym terenie znajduje się kilka elektrowni wiatrowych, biogazownia czy mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jeśli dołączy do tego jeszcze farma fotowoltaiczna, to będzie coś wspaniałego. Celem naszego działania jest pomniejszenie kosztów energii, na czym zyskają wszyscy mieszkańcy gminy. Chodzi też o to, aby pozyskiwać środki zewnętrzne na odnawialne źródła energii dla gminy, jej mieszkańców, rolników i przedsiębiorców – powiedział Wójt Gminy Rypin Janusz Tyburski.

Korzyści jakie może uzyskać gmina z udziału w klastrze to rozwój gospodarczy dzięki wsparciu dużych inwestorów, dedykowane finansowanie dla klastrów w nowej perspektywie finansowej, proekologiczność i samodzielność energetyczna. Dzięki klastrowi energetycznemu gmina nie tylko zaoszczędzi, ale stanie się także bardziej innowacyjna, atrakcyjna i przyjazna środowisku. Członkami klastra mogą zostać nie tylko podmioty z terenu gminy. Zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii obszarem działania klastra może być cały powiat.

Do przyłączenia się zachęcamy samorządy, przedsiębiorców i rolników z terenu powiatu rypińskiego, którzy chcą wspólnie inwestować w odnawialne źródła energii i szukają funduszy. Dofinansowanie instalacji OZE w najbliższych latach będzie uzależnione od ich funkcjonowania w ramach społeczności energetycznych takich jak klastry lub będzie dodatkowo premiowane wyższą dotacją – dodaje Cezary Wujciński.

wyświetl galerię w Cooliris
  • IMG_8929
  • IMG_8938
  • IMG_8942
  • IMG_0028

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin Unia Europejska; Fundusze Europejskie

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.