Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

2676892

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

 • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

"Poznaj moją miejscowość - Rusinowo od zawsze!"

Poznajemy Rusinowo. Tak! Ruszyła kolejna ciekawa inicjatywa w regionie. Przedsięwzięcie "Poznaj moją miejscowość – Rusinowo od zawsze!". Wspólnie z Grupą Nasze Rusinowo, która jest tutaj w roli Inicjatorów, pragniemy rozbudzać wśród mieszkańców poczucie tożsamości lokalnej. Wiemy, że to ciekawa miejscowość, zarówno pod względem historycznym, jak i kulturowym. Jak chcemy rozwijać przywiązanie i szacunek do Rusinowa? Poprzez promocję jego dziejów. Dlatego też w dniu 5 czerwca 2022 r. w świetlicy wiejskiej w Rusinowie zorganizowane zostało spotkanie – prelekcja o historii Rusinowa. Dalej będziemy z Państwem rozmawiać, prowadzić wywiady z mieszkańcami, a następnie nagramy film o Rusinowie i wspólnie będziemy promować tę miejscowość. Jak to się zaczęło? Otóż gdy zimą objeżdżaliśmy okolice ze Świętym Mikołajem obdarowując dzieci upominkami narodził się pomysł by zająć się Rusinowem. Czemu? Bo dwóch z wolontariuszy jadących wówczas bryczką pochodzi z Rusinowa i na sercu leży im dobro tej miejscowości. „ Ja też tam byłem i miałem tę przyjemność zaprezentować dzieje Rusinowa, a zwłaszcza ich dawnych mieszkańców. Losy magnatów z Rusinowa, rozwój majątku, dawne widoki miejscowości. – mówi Andzej Szalkowski, na co dzień dyrektor muzeum w Rypinie - Ach. Jakże miło robiło się słuchaczom, gdy z ich miejscowości okazywali się być i senatorowie, generałowie, starostwie i kilku kasztelanów, a nawet sam prymas. Cóż, Rusinowo warto poznać.”

Projekt "Poznaj moją miejscowość – Rusinowo od zawsze!" realizowany jest przez nieformalną grupę pn: Nasze Rusinowo, w składzie: Stanisław Paliński, Piotr Milarski i Mateusz Grabowski, wspierani przez Marzenę Jankowską, całość pod patronatem Stowarzyszenie Tradycja i Rozwój w porozumieniu z Gminą Rypin i sołectwem Rusinowo w ramach Programu „Inicjuj z FiO 3.0”, którego operatorem jest Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "TŁOK".

Projekt dostał maksymalną możliwą do uzyskania kwotę dofinansowania dla nieformalnych grup tj. 5000 zł. Wszystkie te środki zostaną wykorzystane na projekt, którego celem jest zwiększenie wiedzy o miejscowości Rusinowo, wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej i w efekcie nawet promocję tejże miejscowości także w mediach.

Projekt to nowa ciekawa inicjatywa w regionie. Kolejne stowarzyszenia i nieformalne grupy sięgają po środki na realizację swoich planów. Tym razem pomocną dłoń, a konkretnie dłoń z pieniędzmi podaje  Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "TŁOK" z Torunia. To już trzecia taka edycja programu INICJUJ z FIO, gdzie można pozyskać środki na cele społeczne.

Nadesłane przez p. Andrzeja Szalkowskiego.

 

wyświetl galerię w Cooliris
 • 5
 • 3
 • 8
 • 7
 • 15
 • 19
 • 1
 • 4
 • 9
 • 6
 • 18
 • 20

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin Unia Europejska; Fundusze Europejskie

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.