Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

3219409

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

  • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

Dożynki Gminy Rypin w Starorypinie Rządowym.

W sobotnie popołudnie, 27 sierpnia 2022 roku, odbyły się uroczystości dożynkowe w Starorypinie Rządowym.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, samorządowcy, kapłani, radni, sołtysi, kierownicy jednostek gminnych, delegacje OSP i KGW, rolnicy, mieszkańcy gminy i goście.

Starostami dożynek byli: Barbara Błaszkiewicz ze Starorypina Rządowego oraz Karol Podszucki z Rypałk Prywatnych.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd Gminy Rypin, Parafia p.w. św. Stanisława Kostki w Rypinie, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Starorypinie Rządowym, Ochotnicza Straż Pożarna w Rypałkach Prywatnych, Koło Gospodyń Wiejskich w Mariankach, Koło Gospodyń Wiejskich w Rypałkach Prywatnych oraz sołectwo w Starorypinie Rządowym z sołtysem na czele.

O 13.55 ruszył korowód dożynkowy na czele z Miejską Orkiestrą Dętą w Rypinie. O 14.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. Jacek Lubiński - proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. Chleb dożynkowy przynieśli starostowie dożynek, zaś wieńce dożynkowe wykonali i przynieśli: KGW w Dylewie, KGW w Kowalkach, KGW w Mariankach, KGW w Rypałkach Prywatnych, KGW w Sadłowie, KGW w Stawiskach, KGW w Starorypinie-Iwanach.  Kotyliony dożynkowe wykonało KGW w Rusinowie.

Po mszy św. nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba na ręce wójta gminy. Wójt Janusz Tyburski wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym skierował słowa do rolników: „Oto stoi przed nami pachnący, wspaniały bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów, które wyrastały i dojrzewały na tej ziemi. Dziękujemy za ten wymowny dar. Za nami dobre i obfite żniwa, które są najważniejszym etapem w rolniczym kalendarzu. To okres zbierania owoców całorocznego trudu przez głównych bohaterów dzisiejszego dnia, czyli rolników. To im dziś składamy podziękowania.”

Życzenia do uczestników uroczystości dożynkowych skierował obecny na uroczystości Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski p. Józef Ramlau.  Listy okolicznościowe odczytali:

  1. Anna Narodzonek – pełnomocnik, w imieniu posła na Sejm RP Mariusza Kałużnego,
  2. Paweł Zgórzyński – radny województwa, w imieniu senatora Ryszarda Bobra oraz w imieniu wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego,
  3. Krzysztof Szalkowski - radny powiatowy, w imieniu Starosty Rypińskiego Jarosława Sochackiego,
  4. Agnieszka Matyjasik – Sekretarz Gminy Wąpielsk, w imieniu Wójta Gminy Wąpielsk Dariusza Górskiego.

Tradycyjnie z okazji dożynek - święta plonów oraz w uznaniu pracy rolników, wójt Janusz Tyburski wręczył wyróżnienia rolnikom z terenu gminy Rypin. Wyróżnieniem uhonorowani zostali:

- Państwo Małgorzata i Krzysztof Dędzowie z Czyżewa,

- Pan Mariusz Rosiński z Rypałk Prywatnych,

- Państwo Agnieszka i Karol Wojciechowscy ze Starorypina Rządowego.

Po oficjalnych wystąpieniach, w części artystycznej wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta z Rypina pod kierunkiem Klaudii Kuźmińskiej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starorypinie Rządowym, członkowie Klubu Seniora w Sadłowie, zespół Senior Band i Kapela Sami Swoi.

Od godziny 20.00 strażacy OSP w Rypałkach Prywatnych zorganizowali zabawę taneczną przy remizie strażackiej w Rypałkach Prywatnych.

Dla wszystkich uczestników dożynek przygotowano również atrakcje w postaci nieodpłatnych dmuchanych zjeżdżalni i placu zabaw oraz animacji dla dzieci, zabaw sportowych z nagrodami, degustacji potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich w Czyżewie, Głowińsku i Zakroczu oraz stołówkę szkolną w Kowalkach. Poczęstunek dla gości przygotowały koła gospodyń wiejskich w Mariankach i Rypałkach Prywatnych. Strażacy z OSP w Rypałkach Prywatnych przygotowali drugą strefę gastronomiczną przy na boisku wiejskim.

Dobra pogoda i zaangażowanie wielu osób przyczyniło się do tego, że uroczystości były świętem dla wszystkich mieszkańców gminy Rypin, tak licznie przybyłych do Starorypina Rządowego.

Dziękujemy współorganizatorom, w szczególności: dyrektorowi i pracownikom Szkoły Podstawowej w Starorypinie Rządowym, strażakom z OSP w Rypałkach Prywatnych, radnemu i sołtys ze Starorypina Rządowego, paniom z KGW w Mariankach i KGW w Rypałkach Prywatnych, wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc starostom dożynek: Pani Barbarze Błaszkiewicz i Panu Karolowi Podszuckiemu.

Podziękowania kierujemy do orkiestry, seniorów, wokalistów, zespołów wokalno-muzycznych, wystawców, pocztów sztandarowych, kół gospodyń wiejskich, strażaków, pracowników Urzędu Gminy Rypin oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania tego święta.

Na koniec dziękujemy wszystkim mieszkańcom gminy Rypin i gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością podczas uroczystości dożynkowych.

Fotogaleria

wyświetl galerię w Cooliris
  • 0_DSC_1157

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin Unia Europejska; Fundusze Europejskie

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.